עבור אל התוכן
accessibility

בדיקת שיעבוד של רכב

האם המכונית שאתם מעוניינים לרכוש אכן שייכת לבעלים הרשומים ברישיון? כאשר רוכשים רכב יד שניה, חשוב לוודא כי הרכב אינו משועבד או ממושכן. העברת הבעלות על שמכם אינה משחררת את הרכב משעבוד שנתן כנגדו המוכר, ומחשבי משרד הרישוי לא יהיו מעודכנים בהכרח במידע. כדי להימנע מהפסד כספי ועוגמת נפש כתוצאה מעיקול הרכב בידי נושי המוכר, יש לבצע בדיקת שיעבוד רכב באופן עצמאי. חברת כלמוביל טרייד אין, מקבוצת כלמוביל, שמחה להגיש לשירותכם מדריך קניית רכב יד שניה ובו כל המידע הנחוץ על הבדיקות שיש לבצע טרם הקנייה.

שעבוד ומשכון הם מושגים דומים אשר משמעותם זהה גם בפועל וגם על פי פסיקת בתי המשפט בשנים האחרונות: הרכב עשוי לעבור לטובת נושי המוכר כל עוד לא הוסר השעבוד או המשכון. עם זאת, קיימים בין המושגים מספר הבדלים סמנטיים: שעבוד הוא זכות בנכס, ובמקרה זה ברכב, הניתנת בדרך כלל באופן אקטיבי על ידי הבעלים כנגד הלוואה – אם לצורך רכישת הרכב עצמו או לצורך אחר. שעבוד כלי רכב משמש כבטוחה להחזר ההלוואה במלואה על ידי הבעלים, ורק לאחר מכן יוסר השעבוד והבנק יעדכן בכך את משרד הרישוי. אם הרכב עבר לבעלותכם כאשר הוא משועבד, אין כל מניעה כי יום אחד יופיעו מעקלים וייקחו את הרכב לצורך פירעון חובו של הבעלים הקודמים.

משכון הוא מונח רחב יותר, שכולל שעבוד ספציפי של מטלטלין וכן זכויות חוזיות שקשורות בו. המשכון (או העיקול) יכול להיות מוטל על הנכס של החייב ללא ידיעתו, וכאשר יעודכן בכך, פעמים רבות יהיה זה מאוחר מדי.

שתי הפעולות, משכון ושעבוד, חייבות להיות רשומות אצל רשם המשכונות הממשלתי כדי להיות בעלות תוקף משפטי. אם הרכב הוא בבעלות חברה, הרישום יופיע בדרך כלל גם ברשם החברות. ואולם, חוק חובת הדיווח חל רק על רשם המשכונות, ובהחלט ייתכן כי הרישום ברשם המשכונות או ברשם החברות לא דווח למשרד הרישוי. לכן, ייתכן שמחשבי משרד הרישוי לא יהיו מעודכנים בכך, והעברת הבעלות תתבצע בסניף הדואר כרגיל ובאין מפריע. אם השעבוד או המשכון כן מופיעים במשרד הרישוי, פקידי בנק הדואר לא יוכלו לבצע את העברת הבעלות עד לקבלת אישור על הסרתם. הסרת השעבוד מתעדכנת אוטומטית במחשבי הדואר עם אישור הבנק, שכן הבנקים מקושרים אף הם למחשבי משרד הרישוי.


למתחמי המכירה

לקניית SUV

מחירון הרכב של יד 2


 

אז איך בודקים שעבוד רכב? בפשטות ובעלות נמוכה (10 שקלים) באתר רשם המשכונות המסונף למשרד המשפטים, תחת "שירות עיון מקוון" בדף הבית, ולחיצה על האפשרות "עיון על פי נכס". ניתן, בעלות נוספת, לקבל אישור חתום על ידי משרד המשפטים על ניקיון משעבוד, וזאת דרך אתר המשרד או דרך חברות פרטיות שמציעות את השירות ברשת. בדיקה לפני קנייה של רכב באתר מומלץ לעשות אפילו לפני שמבררים את מצבו המכאני לעומק. אם הרכב אכן משועבד, אין טעם להוציא כסף על מכון בדיקה עד שהמוכר ימציא אישור על הסרת השעבוד.

אם זמנכם יקר וחשובה לכם אמינות ואחריות על הרכב שרכשתם, אנו מזמינים אתכם לקבל הצעה מכלמוביל טרייד אין. כלמוביל טרייד אין מתמחה במכירת כלי רכב חדשים ויד שניה, וכחברה הבת של היבואן הגדול בישראל, כלמוביל, היא מחזיקה במלאי כלי הרכב הגדול והמגוון ביותר. כלי הרכב המוצעים למכירה בכלמוביל עברו את כל בדיקות האיכות והבטיחות, והם נקיים משעבודים ומשכונים. כלמוביל מתחייבת לשקיפות, לתקופת אחריות (באורך משתנה לפי סוג הרכב וגילו) ולשירות גם לאחר הקנייה, תוך מענה לכל בעיה שעשויה להתעורר. נשמח לבצע עבורכם את כל הליכי הרישוי והבעלות, ולהציע לכם גם מסלולי מימון וביטוח רכב. בכלמוביל תוכלו לצאת לדרך עם הרכב החדש שלכם עוד באותו יום, והכי חשוב – ליהנות משקט נפשי.