עבור אל התוכן

בדיקה לפני קנייה

החלטתם לקנות מכונית יד שניה, הגדרתם צרכים ותקציב, בדקתם את השוק ומצאתם מכונית מתאימה. יד ראשונה, שמורה, מרופא בפנסיה. עד כאן הכל הלך לפי הספר, וכעת נשאלת השאלה: האם המכונית שמצאתם היא אכן כל מה שהמוכר מספר לכם עליה? כדי לא להיקלע להרפתקה יקרה ורצופת עוגמת נפש, ניתן ורצוי לבדוק מספר פרטים על המוכר ועל ההיסטוריה של הרכב, וכמובן לבדוק את הרכב עצמו. חברת כלמוביל טרייד אין, מקבוצת כלמוביל, שמחה להגיש לשירותכם מדריך קניית רכב יד שניה ובו כל המידע הנחוץ על הבדיקות שיש לבצע טרם הקנייה.

בדיקה לפני קניית רכב

אימות פרטים

קניית רכב יד שניה היא עסקה שכרוכה בדרך כלל לפחות בכמה עשרות אלפי שקלים, ולכן כדאי לנהוג במשנה זהירות. ראשית, יש לוודא מיהו האדם המציג את עצמו כבעל הרכב, לא להתבייש לבקש תעודה מזהה ולראות ששמו אכן מופיע ברישיון. אם יש לכם קצת זמן לפני הפגישה, הריצו את שמו בגוגל וחפשו אותו בפייסבוק. ייתכן שתלמדו פרטים שיהיו רלוונטיים עבורכם, ולאו דווקא פרטים שליליים אלא פרטים שיסייעו לכם בשיחה ואולי אף במחיר: לדוגמה, מכרים משותפים. את הפגישה עצמה רצוי לעשות בבית המוכר או במקום עבודתו ולדחות בנימוס הצעה כי הוא יגיע אליכם – קניית מכונית משומשת מאדם פרטי מחייבת אתכם לברר על המוכר כמה שיותר פרטים, כדי שיהיה לכם קצה חוט במקרה של מרמה.

אם המוכר אינו בעל הרכב הרשום וטוען שהרכב שייך לבת זוג/ קרוב משפחה שביקש עזרה/ חבר – דרשו ייפוי כוח שמסמיך אותו למכור את הרכב. אם אין לו כזה, ראו בכך נורה אדומה. גם אם הרכב אכן שייך לאשתו של המוכר זה עדיין לא אומר שהיא מסכימה למכירתו, וכבר היו דברים מעולם בסכסוכים בין בני זוג. בכל מקרה, גם אם יש בידו של המוכר ייפוי כוח, בקשו במקום לדבר עם בעל הרכב ולוודא שהוא אכן מוכר אותו באמצעות האדם שפגשתם. עדיף להיות חשדנים מאשר מרומים.

בדיקה לפני קניית רכב

לאחר אימות הפרטים, הגיעה העת לבצע בדיקה לפני קניית רכב במכון בדיקה, אליה יש להגיע עם המוכר. הבדיקה המכאנית היא הכרחית, ואסור לוותר עליה גם אם המוכר מציג בפניכם תוצאות בדיקה שכבר בוצעה או מציע הנחה תמורת החיסכון בזמן. רכישת רכב משומש ללא בדיקה היא חתול בשק. אם לאחר מכן יתברר למשל שהרכב עבר תאונה קשה הפוגעת בבטיחותו ובסיכויי המכירה העתידיים שלו, לא יהיה לכם לאן לפנות. מומלץ לא לגשת למכון שמציע המוכר אלא למכון שאתם תבחרו, ובכל מקרה יש לבצע את הבדיקה במכון מורשה מטעם משרד התחבורה ולהימנע מחברות שמציעות שירות בדיקה בבית הלקוח. במכוני הבדיקה המורשים מקפידים על בדיקה מכאנית יסודית לצד בדיקת תעודת הזהות של בעל הרכב, בודקים אם רישיון הרכב אינו מזויף ומוודאים התאמה בין הפרטים הרשומים בו לבין מספר השלדה והמנוע.


מחירון רכב של יד 2

לוח רכב 4 על 4

מתחמי מכירה של כלמוביל טרייד אין


 

טופס סיכום הבדיקה מציין את הליקויים שנמצאו ברכב, אך בדרך כלל הבודקים יימנעו מהערכת עלויות התיקון. באופן עקרוני מומלץ שלא לקנות רכב שעבר תאונה קשה, אך אם אתם עדיין מעוניינים ברכב, חובה עליכם לפנות להערכה מקצועית במוסך מורשה או אצל שמאי רכב. מוסך או שמאי יוכלו להעריך גם את עלות התיקונים, ולתת בידיכם כלי אמין לניהול המשא ומתן על מחירו הסופי של הרכב. הבדיקה וההערכה שלאחריה גוזלות זמן יקר: כדאי להיערך לתהליך שייארך מספר ימים ולהתאזר בסבלנות. קיצורי דרך עשויים להותיר אתכם עם רכב פגום והפסד כספי ניכר.

בדיקות לפני העברת הבעלות

השלב הסופי בקנייה הוא העברת הבעלות, אך הבדיקות עוד לא תמו: סניפי הדואר, בהם מתבצעות רוב העברות הבעלות, אמנם מחוברים למחשבי משרד הרישוי, אך המידע בהם עשוי להיות לא שלם ופקידי הדואר לא תמיד ערניים לנתונים בעייתיים שעשויים להתגלות שם. בטרם ניגשים להעברת הבעלות מומלץ לבדוק באופן עצמאי משכונים ושעבודים למיניהם: ניתן לעשות זאת באתר רשם המשכונות, רשם החברות ובאתר משרד המשפטים. מידע מלא על בדיקות משכון ושעבוד ניתן לקרוא כאן

אם זמנכם יקר וחשובה לכם אמינות ואחריות על הרכב שרכשתם, אנו מזמינים אתכם לקבל הצעה מכלמוביל טרייד אין. כלמוביל טרייד אין מתמחה במכירת כלי רכב חדשים ויד שניה, וכחברה הבת של היבואן הגדול בישראל, כלמוביל, היא מחזיקה במלאי כלי הרכב הגדול והמגוון ביותר. כלי הרכב המוצעים למכירה בכלמוביל טרייד אין עברו את כל בדיקות האיכות והבטיחות, והם נקיים משעבודים. כלמוביל מתחייבת לתקופת אחריות (באורך משתנה לפי סוג הרכב וגילו) ושירות גם לאחר הקנייה, תוך מענה לכל בעיה שעשויה להתעורר. נשמח לבצע עבורכם את כל הליכי הרישוי והבעלות, ולהציע לכם גם מסלולי מימון וביטוח רכב. בכלמוביל תוכלו לצאת לדרך עם הרכב החדש שלכם עוד באותו יום, והכי חשוב – ליהנות משקט נפשי.