עבור אל התוכן
accessibility

זיכרון דברים לפני קניית רכב יד שניה

רגע לפני שרוכשים מכונית יד שניה, כדאי לתת תשומת לב מיוחדת למסמך זיכרון הדברים אשר השתרש כמנהג מקובל בין מוכרים וקונים בתחום הרכב, ממש כמו בעת רכישת דירה. רבים טועים לחשוב שחתימה על זיכרון דברים היא הצהרת כוונות בסך הכל, וביטול ההסכם הוא ברור מאליו אם יתברר בבדיקה המכאנית ליקוי מהותי. ואולם, זכרון דברים הוא חוזה מחייב לכל דבר, וכך ידון בו בית המשפט אם מחלוקת בין הצדדים לא תיפתר בהסכמה. חברת כלמוביל טרייד אין, מקבוצת כלמוביל, שמחה להגיש לשירותכם מדריך קניית רכב יד שניה, ובו כל המידע הנחוץ על הבדיקות ואמצעי הזהירות שיש לנקוט טרם הקנייה.

זיכרון דברים למכירת רכב הוא בדרך כלל מסמך קצר שנחתם לאחר שהצדדים הגיעו להסכמה על מחיר העסקה, רגע לפני שניגשים למכון בדיקה. הצדדים מעוניינים להתקשר ביניהם על רכישת רכב משומש, אך כיוון שעדיין לא ידוע להם אם יימצא ליקוי שיוריד את ערכו של הרכב, הם בוחרים להעלות על הכתב פרטים מהותיים לעסקה כגון שמות הקונים והמוכרים, מספר הרישוי וסוג הרכב, המחיר המוסכם, וחתימת שני הצדדים. אם מוסכם על מקדמה, תופיע גם היא במסמך (לא תמיד יחד עם תנאים להשבתה לקונה), ורבים מוסיפים גם תנאים למקרים של חרטה או חוסר התאמה בין הצהרות המוכר לבין מצב הרכב שיתגלה בבדיקה.

זכרון דברים יד שניה

זיכרון דברים נחתם בין אנשים פרטיים, שכן קניית מכונית משומשת מחברה או מהיבואן במסגרת טרייד אין תעוגן בחוזה של ממש. שלא כמו בעת רכישת דירה, שבה המסמך העקרוני מקדים את החוזה הרשמי, זיכרון דברים על רכב יהיה פעמים רבות המסמך היחיד שתחתמו עליו מול המוכר. לפיכך, אם העסקה תסתבך, זה יהיה גם המסמך היחיד שיובא בפני בית המשפט.

בלי להיכנס ליותר מדי מושגים משפטיים, הרי שזיכרון הדברים יוכר כחוזה אם תעלה ממנו כוונה ברורה של הצדדים להתקשרות (ולא בהכרח חתימה – קיומו של טקסט שמעיד על כוונה ואפילו לחיצת יד, עשויים להספיק), אם יהיו בו פרטים המספיקים להגדרת העסקה (זהות הצדדים, תיאור הרכב, מחיר), ותנאים נוספים המחזקים את הכוונה לעסקה כמו למשל מקדמה או סיכום עקרוני על תנאי התשלום. מיעוט פרטים בזיכרון הדברים איננו מהווה מכשול להוכחת ההסכם המחייב, בניגוד למה שנהוג לחשוב: דווקא ככל שיש יותר טקסט, ניתן למצוא בו יותר בנקל עילות לביטול.

לאחר ההכרה בחוזה יחל הדיון האם ניתן לבטלו, על פי עילות הביטול הקבועות בחוק החוזים. לדוגמה, אחת העילות הנפוצות בעולם הרכב ובמחלוקות על חוזים בכלל, היא טענה לחוסר תום לב במשא ומתן. כלומר, המוכר ידע והסתיר מהקונה פרטים מהותיים על מצב הרכב, שעבודים למיניהם, ועוד.


למתחמי המכירה של כלמוביל

למדריך לרכישת רכב יד שניה מהשכרה

קניית רכב SUV4X4


 

בשורה התחתונה, רוב עורכי הדין ממליצים שלא לערוך זיכרון דברים, חוזה או כל מסמך ללא ייעוץ משפטי, וחלקם ממליצים שלא לערוך זיכרון דברים כלל. הסירוב להעלות על הכתב את ההסכם בעל פה עשוי לעלות לכם בביטול העסקה, אך זכרו שהדרך לקניית רכב בטוחה רצופה בדיקות ואימות פרטים שייתכן שאינם ידועים לכם בעת הסיכום העקרוני עם המוכר. אי אפשר לסמוך על רצונו הטוב של המוכר לבטל עסקה – זכותו לדרוש את קיום ההסכם, והעילות לביטול חוזה לא תמיד פשוטות להוכחה, מה גם שההליך המשפטי כרוך בזמן רב ובהוצאות נוספות. כדי לא למצוא את עצמכם עם רכב שכבר אינכם מעוניינים בו או עם הפסד כספי, עדיף לקבל ייעוץ משפטי מוסמך ולחתום על חוזה רק כאשר וידאתם את כל פרטי הרכב ובעליו בפועל (כלומר, בעל הרכב הרשום ולא גורם אליו משועבד הרכב), והגעתם למסקנה שהמחיר המוסכם אכן תואם את ערכו.

אם זמנכם יקר וחשובה לכם אמינות ואחריות על הרכב שרכשתם, אנו מזמינים אתכם לקבל הצעה מכלמוביל טרייד אין. כלמוביל טרייד אין מתמחה במכירת כלי רכב חדשים ויד שניה, וכחברה הבת של היבואן הגדול בישראל, כלמוביל, היא מחזיקה במלאי כלי הרכב הגדול והמגוון ביותר. כלי הרכב המוצעים למכירה בכלמוביל עברו את כל בדיקות האיכות והבטיחות, והם נקיים משעבודים. כלמוביל מתחייבת לשקיפות מלאה מול הלקוחות, לתקופת אחריות (באורך משתנה לפי סוג הרכב וגילו) ושירות גם לאחר הקנייה, תוך מענה לכל בעיה שעשויה להתעורר. נשמח לבצע עבורכם את כל הליכי הרישוי והבעלות, ולהציע לכם גם מסלולי מימון וביטוח רכב. בכלמוביל תוכלו לצאת לדרך עם הרכב החדש שלכם עוד באותו יום, והכי חשוב – ליהנות משקט נפשי.