עבור אל התוכן
accessibility

בדיקת משכון של רכב

משכונות ושעבודים על נכסים וכלי רכב הם מנת חלקם של בעלי חובות רבים. עבור רוכשים תמימים של רכב יד שניה שמופתעים לגלות כי רכבם מעוקל/משועבד לטובת כיסוי חובו של הבעלים הקודמים, זוהי מכה כפולה ומכופלת. אם רכשתם רכב ממושכן או משועבד ללא ידיעתכם, לא תוכלו להתגונן מפני אובדן רכבכם וההפסד הכספי לאחר מימושו. איך בודקים משכון רכב? חברת כלמוביל טרייד אין, מקבוצת כלמוביל, שמחה להגיש לשירותכם מדריך קניית רכב יד שניה ובו כל המידע הנחוץ על הבדיקות שיש לבצע טרם הקנייה.

שעבוד ומשכון הם מושגים דומים אשר משמעותם זהה גם בפועל וגם על פי פסיקת בתי המשפט בשנים האחרונות: הרכב עשוי לעבור לטובת נושי המוכר כל עוד לא הוסר השעבוד או המשכון. ואולם, בעוד ששעבוד נעשה בדרך כלל בידיעת המוכר לצורך קבלת הלוואה או התחייבות כספית כלשהי, הרי שעיקול כלי רכב יכול להיות מוטל על בעליו גם ללא ידיעתו, ואף בגין חובות למספר גורמים כגון בנקים, נושים, רשויות המס או ביטוח לאומי במקרה של אי תשלום מזונות למשל. 

באופן עקרוני משכון הוא מונח רחב יותר מעיקול ובעצם מכיל אותו, אך בפועל, כאמור, המשמעות זהה. כך או כך, אם המשכון, השעבוד או העיקול לא מופיעים משום מה במחשבי משרד הרישוי, הרי שלא יופיעו גם במחשבי סניף הדואר אליו פניתם לצורך העברת הבעלות – והיא תבוצע.

משכון, כמו גם שעבוד, אינם בתוקף כל עוד לא נרשמו ברשם המשכונות/חברות, המסונף למשרד המשפטים. בדיקה ברשם המשכונות (כשמדובר ברכב בבעלות פרטית) או ברשם החברות (כשמדובר ברכב בבעלות חברה), לפיכך, היא הכרחית בתהליך הקניה. משרד הרישוי אינו מעודכן בנתוני רשם המשכונות באופן פעיל, כך שרק אם דווח על כך למשרד הרישוי, המידע יעודכן ברישיון הרכב ותימנע מכירתו. רק לאחר הסדרת החוב וקבלת אישור הבנק/נושה על הסרת המשכון, יעודכנו גם מחשבי משרד הרישוי ויאפשרו להעביר את הבעלות על הרכב באמצעות בנק הדואר. הסרת השעבוד מתעדכנת אוטומטית במחשבי הדואר עם אישור הבנק, שכן הבנקים מקושרים אף הם למחשבי משרד הרישוי.


לוח רכב 4 על 4

מתחמי מכירה של כלמוביל טרייד אין

בדיקת שיעבוד של רכב
אמנם, על פי החוק המוכר מחויב בתום לב וגילוי מלא של פרטי הרכב בעת המשא ומתן, אך האינטרס לבצע בדיקת משכון רכב הוא ללא ספק של הקונה. כיוון שמשכונות מוטלים על חייבים לעתים ללא ידיעתם, ייתכן שאף יוכלו להוכיח שאכן לא ידעו על קיומו בעת מכירת הרכב. הוכחת חוסר תום לב יכולה לתרום לפיצוי גבוה יותר של הקונה בבית המשפט, אך אם מדובר במוכר שמסובך בחובות רבים, ייתכן שלא יהיה ממי לגבות את הכסף. ידיעת המוכר על המשכון אינה משנה בכל מקרה את המצב העגום אליו נקלע הקונה, וגם אם המוכר יסדיר את חובו הרי שקבלת רכב מעוקל בחזרה היא תהליך מורכב הכרוך בהוצאות נוספות.

בדיקת משכון רכב נעשית בקלות ובעלות של 10 שקלים בלבד באתר רשם המשכונות, תחת "שירות עיון מקוון" בדף הבית, ולחיצה על האפשרות "עיון על פי נכס" (בדיקת שעבודים נעשית מול רשם החברות). ניתן, בעלות נוספת, לקבל אישור חתום על ידי משרד המשפטים על ניקיון משעבודים ומשכונות, וזאת דרך אתר המשרד או דרך חברות פרטיות שמציעות את השירות ברשת. בדיקה לפני קניה של רכב באתר מומלץ לעשות אפילו לפני שמבררים את מצבו המכאני לעומק. אם הרכב אכן ממושכן, אין טעם ממילא להמשיך בתהליך עד להסדרת חובותיו של המוכר.

אם זמנכם יקר וחשובה לכם אמינות ואחריות על הרכב שרכשתם, אנו מזמינים אתכם לקבל הצעה מכלמוביל טרייד אין. כלמוביל טרייד אין מתמחה במכירת כלי רכב חדשים ויד שניה, וכחברה הבת של היבואן הגדול בישראל, כלמוביל, היא מחזיקה במלאי כלי הרכב הגדול והמגוון ביותר. כלי הרכב המוצעים למכירה בכלמוביל עברו את כל בדיקות האיכות והבטיחות, והם יימסרו לכם נקיים משעבודים ומשכונים. כלמוביל מתחייבת לשקיפות, לתקופת אחריות (באורך משתנה לפי סוג הרכב וגילו) ולשירות גם לאחר הקנייה, תוך מענה לכל בעיה שעשויה להתעורר. נשמח לבצע עבורכם את כל הליכי הרישוי והבעלות, ולהציע לכם גם מסלולי מימון וביטוח רכב. בכלמוביל תוכלו לצאת לדרך עם הרכב החדש שלכם עוד באותו יום, והכי חשוב – ליהנות משקט נפשי.